Outdoorové kalhoty dámské Rejoice Swida - detail

Jaké materiály se při šití outdoorových kalhot používají?

Bavlna

Nejpoužívanější materiál při výrobě outdoorových kalhot značky Rejoice je rozhodně přírodní bavlna. Bavlna je známá již téměř 8 000 let, což není věru málo a lidé tedy dobře vědí, proč je na bavlnu dobré spolehnutí.

Výhoda: Prodyšnost, výborná savost. Bavlna je pohodlná a patří mezi nejoblíbenější a nejpříjemnější materiály na dotek.
Nevýhoda: Dlouho schne, pokud ji perete nebo pokud v dešti zmoknete.

Směsi přírodních a umělých materiálů

Např.: organická bavlna + recyklovaný polyester … + nylon či polyamid; taková směs vytváří vodoodpudivé rychleschnoucí a otěruvzdorné vlastnosti. A materiál je zároveň lehký a prodyšný.

Polyamid

Polyamid je trvanlivější než bavlna, rychleschnoucí a odolnější. Hodí se proto k výrobě sportovního oblečení, funkčního prádla nebo outdoorových kalhot.

Spandex

Spandex zaručuje pružnost a pevnost. Jedná se o syntetické vlákno s výjimečnou elasticitou, tedy poddajností. Často se proto přidává do neelastických látek jako je bavlna. Kalhoty ušité z tohoto materiálu jsou pevnější a lépe padnou.

Zátěr a membrána

Zátěr představuje pružný, avšak zároveň pevný film, který je tvořený z jedné či více vrstev, jež jsou naneseny („natřeny“) na tkaninu. Membrána je pro změnu samostatná tenká vrstva zvláštního materiálu, která zlepšuje celkové vlastnosti outdoorových kalhot – zaručuje, že kalhoty složené z více vrstev tak nepromoknou, neprofouknou ale zároveň jsou prodyšné.

Zátěrové materiály

Zátěrové materiály vznikají nanášením jedné či více vrstev přímo na nosnou tkaninu. Zjednodušeně se dá říci, že zátěr je trvalá impregnace, nanášená přímo na materiál v různě silných vrstvách. Zátěrů existuje mnoho technologických i kvalitativních úrovní a provedení, jejich výhodou je příznivější cena.  Obecně se dá říci, že má slabší poměr nepromokavost/prodyšnost než membrána. Nejpoužívanější zátěry na outdoorové kalhoty a bundy jsou na bázi PU.

Membránové materiály

Membrána je speciální vrstva, která se vyznačuje vysokou hodnotou nepromokavosti, prodyšnosti a větru-odolnosti. Může být volně vložená mezi podšívkou a vrchním materiálem nebo vznikne spojením membrány a nosné tkaniny tzv laminováním. To se podle provedení spojení dělí na dvouvrstvé (membrána je  spojena pomocí laminace pouze s vnější tkaninou) a třívrstvé ( membrána je zalaminována mezi vnější tkaninu i podšívku a tvoří tak s nimi jeden celek )  Laminací se tak zlepší odolnost vůči mechanickému poškození.

Softschell

Softschell je materiál určený pro střední, nebo vrchní vrstvy oděvu. Výrobky ze Softschellu odolávají větru, mají vysokou míru vodoodpudivosti, elastičnosti a vynikají mechanickou odolností. Jsou navíc příjemné na nošení.

Len

100 % len je ideální na léto, protože při dotyku chladí. Ze lnu se vyrábí plátno.

Rejoice Brno – 100% české outdoorové oblečení. Podívejte se do našeho e-shopu a přečtěte si pět důvodů, proč u nás nakupovat.

Těšíme se na Vás!